Document bombă despre dosarul celor ”11”

Urmare a descinderii procurorurilor și polițiștilor în data de 17 noiembrie a.c., la sediul Radioului public și la două sedii ale firmei de turism EUROPOINT (vezi aici), vă punem la dispoziție un document bombă ce privește dosarul celor ”11”.

Documentul cu pricina este semnat de directorul economic Constantin Pușcaș, de directorul (nu direcor !!!) relații internaționale Dan Șanta și avizat pentru a fi trimis spre aprobare la Comitetului Director (CD) al SRR de către nimeni altul decât Ovidiu Miculescu – director general al SRR și șeful Comitetului Director al SRR.

adresa-2892-din-26-10-2015-pg1adresa-2892-din-26-10-2015-pg2

Verificând pe site-ul Radio România care au fost aprobările CD al SRR (vezi aici și mai jos), am constatat cu surprindere că nu există aprobarea acestui document deși Miculescu a scris că trebuie să fie aprobat de CD al SRR.

dispozitii-aprobare-cd-2015-partea-1dispozitii-aprobare-cd-2015-partea-2

Vă rog să observați că suma aprobată inițial în contractul dintre SRR și firma de turism Europoint era de 103.500 lei (exclusiv TVA) adică aproximativ 23.000 euro (1 euro = 4,5 lei) iar după un an de zile directorul economic Constantin Pușcaș cere CD-ului să aprobe, ”post-mortem”, o sumă de 4 ori mai mare, adică 417.729,79 lei (fără TVA), aproximativ 92.828,84 euro (fără TVA). Suma cu TVA înseamnă 111.394,61 euro.

Conform competențelor CA sumele care trec de 100.001 euro sunt aprobate de Consiliului de Administrație al SRR, nicidecum de CD al SRR.

Dar ce am mai găsit pe site-ul SRR.

În 15 iulie 2014, CD al SRR a avizat dispoziția II.42 prin care se demarează procedura de achiziție pentru transport aerian în perioada 1 ian 2015 – 31 dec 2016 (vezi aici).

În 17 iulie 2014, CA al SRR aprobă hotărârea 177 privind demararea achiziționării biletelor de avion pentru țară și străinătate (vezi aici).

Mai jos aveți Nota de fundamentare.

hca-177-pag1

doc-rezumat

Chiar dacă ar fi aprobat CA al SRR, documentul dovedește că diferența de sumă dintre valoarea 417.729,79 lei și 103.500 lei, adică 314.229,79 lei, este o sumă care excede contractului și ar fi aprobată/votată post factum.

Această notă nu a mai fost aprobată de nimeni!

În perioada cât nu a existat CA valabil (a fost ridicată excepția de neconstituționalitate de către PNL) nu s-a aprobat nimic până în 28 septembrie 2015, când este votată hotărârea CA  261 (vezi aici).

Vedeți mai jos Nota de fundamentare.

hca261-pag-1

hca-261-pag-2

Vă las pe voi să trageți concluzia!


PS. Se zvonește pe surse că dl Pușcaș vrea să se retragă cu acordul ambelor părți înainte de a ieși la pensie (deși nu mai are decât câteva luni!).

Cam asta ar fi suma aproximativă pe care ar primi-o dl Pușcaș, dacă îi aprobă Miculescu desfacerea contractului individual de muncă cu acordul ambelor părți:

15 x 15.000 lei= 225.000 lei (50.000 euro).

În locul lui Pușcaș am auzit că va fi pusă dna Cristina Tampa, de la Serviciul Buget.

Cine ne poate confirma aceste zvonuri?

Mâine urmează dezvăluirile despre cei din conducerea SRR care sunt în acest moment cercetați de ANI.

AV Moise

Multumesc!

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s